
Sztuka (30)
Nie to jest ważne, co się ukazuje, lecz to, co jest ukryte… Jeszcze inaczej: ważne jest to, co ukazuje się naszej duszy, a nie to, co widzą nasze oczy i co możemy nazwać. Wydaje mi się, że to pierwsze można próbować przekazać za pomocą sztuki, szukając po omacku takiej wizji, obrazu, kombinacji dźwięków, który nagle wytwarza w nas samych jakby słabe echo tych momentów, w których dane nam było doznawać w sobie tego co nienazwane.
„Odnaleźć w sercu i pod powiekami” rozmowa Henryka Brzozowskiego
Beksiński - jeden z najciekawszych współczesnych artystów, którego obrazy przez jednych podziwiane, uważane za intrygujące, w innych budzą lęk, niepokój, a nawet przerażenie. Jednak nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wszak taka rola sztuki - wzbudzać emocje...
Żywe mozaiki kafelkowe
Napisał Józef MichałekPochodzący z Lyonu Ememem, znany również jako „chirurg brukarski”, przemierza ulice europejskich miast w poszukiwaniu połamanych ulic i chodników.
Rozkwitać
Napisał Józef MichałekMonumentalna postać z tunelem-baldachimem w środku klatki piersiowej w rzeźbie Daniela Poppera.
Kawałek artystyczne kuchni odsłania nam Barbara Frankiewicz - doktor Sztuk Pięknych Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Reinkarnacja sztuki
Napisał Józef MichałekAlla Mingalyova to urodzona na Krymie ukraińska artystka, obecnie mieszkająca w Erewaniu. Niedawno natknąłem się na jej grafiki przedstawiające postacie z klasycznych obrazów wklejonych do nowoczesnych wnętrz i po prostu nie mogłem ich nie pokazać!
Czy zdajecie sobie sprawę, że powoli zbliża się dzień, kiedy w stare zdjęcia z albumów babci tchniemy nowe życie?
Franz Sedlacek (1891–1945) - urodził się 21 stycznia 1891 r. we Wrocławiu, był austriackim malarzem, który należał do tradycji znanej jako „New Objectivity” („neue Sachlichkeit”), ruch artystyczny podobny do realizmu magicznego.
W 1927 r. Został członkiem secesji wiedeńskiej i regularnie uczestniczył w wystawach secesyjnych.
Pod koniec II wojny światowej „zniknął” jako żołnierz Wehrmachtu gdzieś w Polsce.
Caravaggio w spódnicy
Napisał Józef MichałekKobiety jak już się wzięły za malowanie to... zaczęły od mordowania mężczyzn - świat nie widział :P
Dziedzictwo Dłuta
Napisał Józef MichałekZ ojca na syna, z syna na młode pokolenie przekazywana jest trudna sztuka rzeby w drewnie.
Ale czy zawsze wiesz, że to, co tak naprawdę widzisz, jest tym, co przedstawia zdjęcie? Czy czasem nie zostałeś poddany kolejnej manipulacji?
Stanisław Mazuś
Napisał Józef Michałek„Do obrony Piękna używam jak najprostszych środków: farby i pędzla (...) Staram się w sposób prosty i czytelny z odrobiną metafory i symboliki, przekazać odbiorcom wieloznaczność myśli, pobudzając do refleksji z prowokacją do wielokrotnego obcowania z obrazami, które emanują pozytywną energią. Odwracam się od modnych obecnie działań ukierunkowanych na szokowanie skandalem, demolowanie zastanych wartości, niszczenie autorytetów oraz kreowanie antysztuki jako najwyższego kunsztu XXI wieku”.
Piotr Jakubczak
Napisał Józef MichałekUrodzony w 1968 roku w Hrubieszowie.
Ukończył Liceum Plastyczne im. Bernardo Morano w Zamościu.
Urodzony w 1966 r. w Istebnej.
Artysta realizujący się również w rzeźbie i projektowaniu.
prof. Ernest Zawada
Napisał Józef MichałekUrodzony w 1971 roku w Cieszynie.
Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej.
Sztuka się opłaca
Napisał Józef MichałekPo raz kolejny możemy przekonać się o tym, że warto interesować się i inwestować na rynku sztuki.
Magazyn "The Independent Photographer" skupia wokół siebie pasjonatów fotografii, a oprócz tego organizuje konkursy fotograficzne o bogatej i różnorodnej tematyce.
Na ścianie budynku w Istabule powstała dość nietypowa instalacja.
Joongwon Jeong potrafi zadziwić.
Warsztatowo może i odbiega od sławnych mistrzów pędzla, ale nie sposób odmówić mu pasji tworzenia.
Evelyne Galinski
Napisał Józef MichałekRzeźby Evelyne Galinski nie pozostawiają obojętnym.
Dla niektórych odzwierciedlają ludzką skończoność i śmierć, której nie można oswoić.
Dla innych są owocem duchowych poszukiwań, w których ciała wydają się szukać ekstazy w lewitacji do nieznanego celu.
„Guernika” nie tylko opowiada o bombardowaniu miasta Guernika y Luno, ale – proroczo – tworzy opowieść o Hiroszimie, My Lai, Warszawie i każdym innym miejscu, które doświadcza piekła wojny.
Delikatność do obrony - Teresa Legierska
Nie warto afiszować się ze swoimi uczuciami. Dowodem na to jest Szał uniesień" Władysława Podkowińskiego.
Inne spojrzenie
Napisał Józef MichałekCzy może być coś magicznego w spojrzeniach na morze? Przecież to tylko linia horyzontu i szum fal.
Przeczesując bezmiar Internetu widzimy zdjęcia zrobione przez mistrza fotografii w profesjonalnym studiu fotograficznym – pozornie.
Mało tego, że trzeba mieć talent, to jeszcze trzeba wyrobić sobie niezwykłą umiejętność malowania... na ptasich piórach!
W dzisiejszych czasach coraz więcej czasu spędzamy wpatrzeni w telefony komórkowe: przeglądając posty na Facebooku, zdjęcia z Instagrama...