Informator

60 lat Wisły

lipiec 13, 2022
Na różne sposoby można celebrować rocznice wydarzeń - jedni czują się dobrze na  rozmaitych sesjach naukowych, inni w trakcie patetycznych akademii, a pewnie większość woli wybrać się na spotkania towarzyskie z muzyką. Najgorzej mają oficjele - muszą być wszędzie :P
A to ciekawe!

Niecodzienne dekoracje

lipiec 12, 2022
Zbierając grzyby albo chrust :) zwróćmy uwagę też na małe kawałki drewna o dziwnych kształtach. W domu z tych kawałków możemy wyczarować takie cudeńka, jak te na zdjęciach. Odrobinka wyobraźni i... satysfakcja gwarantowana!
A to ciekawe!

Miasto, w którym ludzie stają się bogami

lipiec 08, 2022
Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiele gwiazd muzyki, celebrytów i zwykłych Kowalskich, odwiedza jedno z najbardziej imponujących i mistycznych starożytnych stanowisk archeologicznych.  
Informator

Kalejdoskop Radia Awangarda 4.07.2022

lipiec 04, 2022
Dziś, z okazji DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w USA zabieram Was w muzyczną podróż po amerykańskich miastach.
Informator

Zaproszenie do Krakowa (ale czy do Krakowa trzeba zapraszać?)

lipiec 03, 2022
Letnie Tanie Kinobranie to niezwykły festiwal filmowy! Dlaczego niezwykły? Ano dlatego, że w Krakowie, że w Kinie Pod Baranami, że będzie trwał prawie dwa miesiące, że zostanie zaprezentowanych ponad 100 filmów w ciągu ośmiu tematycznych tygodni i - co nie…
A to ciekawe!

Saharyjskie temperatury przed nami - jak sobie z nimi radzić?

czerwiec 30, 2022
To tylko kilka przykładów. Może ktoś ma jakiś inny, sprawdzony sposób?
Kalendarium

Tesla czy Rubens?

czerwiec 28, 2022
Najdroższy obraz flamandzkiego mistrza baroku - Petera Paula Rubensa - "Rzeź niewiniątek", zostało sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby's za 49,5 mln funtów. Przeliczając funty na dolary po dzisiejszym kursie, wychodzi nam 61 407 750,00 dolarów.  Najdroższy model Tesli (Tesla Model…
A to ciekawe!

Jak zatrzymać młodość i smukłą sylwetkę

czerwiec 27, 2022
Żyli długo i szczęśliwie, przy tym nadal pięknie wyglądali – taka modyfikacja zakończenia dawnych bajek, która... może kiedyś się spełni.
Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  

Kalendarium Radia Istebna - 19 marca

Wydarzyło się dzisiaj...

z kubiak Leopold Tyrmand Józef Ignacy Kraszewski kuncewicz jurandotjerzy janusz rzeszewski Krystyna Tkacz 00144 Elzbieta dzikowska 01 Jerzy mechoffer

Dzisiaj obchodzimy 15 rocznicę (2004 r.), śmierci człowieka, dla którego kultura antyczna nie miała tajemnic, a jednocześnie autora przybliżającego nam początki naszej kultury w książce „Mitologia Greków i Rzymian” - prof. Zygmunta Kubiaka. Polska literatura w tym samym dniu, 34 lata wcześniej (1985 r.) utraciła na Florydzie Leopolda Tyrmanda, prozaika, publicystę, autora m.in. powieści „Zły”, „Życie towarzyskie i uczuciowe” oraz „Dziennika 1954”, które być może mieliście okazję przeczytać. Kolejna śmierć i kolejna rocznica związana z datą 19 marca. Tym razem przenosimy się do Genewy, tam bowiem umiera Ignacy Kraszewski (1887 r.), pisarz publicysta, wydawca, autor największej liczby wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej, z których pewnie doskonale znacie „Starą baśń” czy „Za Sasów”.

Z drugiej strony mamy też narodziny pisarza i poety Piotra Kuncewicza (1936 r.) oraz Jerzego Jurandota (1911 r.), poety, satyryka, założyciela i kierownika literackiego Teatru Syrena.

Spośród wielu wydarzeń literacki, związanych z datą 19 marca, znajdziemy wzmiankę o tym, ze w tygodniku „Wędrowiec” ukazał się pierwszy odcinek powieści Bolesława Prusa „Placówka”.

Przechodzimy teraz do X Muzy, a tam mamy premierę filmu „Lata dwudzieste lata trzydzieste w reżyserii Janusza Rzeszewskiego (1984 r.). Natomiast jeśli oglądaliście choćby jeden odcinek serialu „Życie Kamila Kuranta” czy „Alternatywy 4”, będziecie kojarzyli Krystynę Tkacz, aktorkę filmową i teatralną, która przyszła na świat we Wrocławiu dokładnie 72 lata temu - 19 marca 1947 roku. Z telewizją, aczkolwiek nie jako aktorka, a w roli operatorki i reżyserki filmów dokumentalnych, kojarzona jest Elżbieta Dzikowska - autorka i prowadząca znany program „Pieprz i Wanilia”. Z wykształcenia historyk sztuki i sinolog, z zamiłowania podróżniczka, która wraz z Tony Halikiem zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów.

Pod datą 19 marca znajdziemy tez informację o urodzinach Jerzego Mehoffera, który zajmował się rysunkiem, grafiką,malarstwem, a także projektował wnętrza i meble, nie wspominając już o znanych witrażach.

Dzisiejsze kalendarium zamykamy muzycznie zespołem Myslowitz, który 19 marca 2001 roku odebrał dwie nagrody Fryderyk za utwór „Chłopcy” i za klip do numeru „Dla Ciebie”.

Tymczasem to wszystko i zapraszamy do śledzenia kolejnych dat naszego Kalendarium.