LITERATURA - Receznje

Radek Rak "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli"

październik 21, 2020
To jest książka...nieoczywista. I wzbudza przeróżne emocje.Początek otulił mnie, był plastrem na moje udręczone serce, nie wężowe, a szkoda, bo jak się okazuje, daje pewne możliwości. Moje raczej żmijowate, taka dygresja.
Informator

Koncert z okazji XX Dnia Papieskiego - Zespół Regionalny Istebna

październik 12, 2020
Niedzielny wieczór w istebniańskim kościele mogliśmy wysłuchać koncertu ZespołuRegionalnego Istebna, a dla tych z Was, którzy z wiadomych powodów nie mogli w nim uczestniczyć, mamy nagranie z koncertu. Przypomnijmy tylko, że koncert odbył się w ramach pbchodów XX Dnia Papieskiego.…
Informator

Geniusz

wrzesień 20, 2020
Wieczór filmowy
Kalendarium

Korona Himalajów Jerzego Kukuczki

wrzesień 18, 2020
18 września 1987 r. Jerzy Kukuczka, jako drugi człowiek na świecie po Reinholdzie Messnerze, zdobył Koronę Himalajów.
Informator

Zanim zobaczysz na żywo

wrzesień 16, 2020
Yellowstone - zabójcze piękno?
Informator

Zanim zobaczysz na żywo

wrzesień 14, 2020
Wiadukt Glenfinnan - wiadukt Harrego Pottera.
LITERATURA - Receznje

Linda Polman "Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci"

wrzesień 10, 2020
Aż dziwne, że w takiej właściwie małej książeczce, skromnej, udało się zmieścić tak wiele. Kapitalnie autorka podeszła do tematu. O owych laleczkach, czyli w większości Europejkach, które korespondują, pomagają czy też wychodzą za mąż za skazańców z cel śmierci w…
Informator

Zanim zobaczysz na żywo

wrzesień 09, 2020
Dziś zapraszamy w okolice wodospadu Horsetail "koński ogon" w Parku Narodowym Yosemite.
Informator

Pomnik anonimowego wspinacza

wrzesień 07, 2020
Góry - słowo-klucz, otwierające naszą pamięć i wyobraźnię na urwiste granie, zapierające dech w piersiach widoki, szczyty osnute mgłą.... piękno zawarte w kamieniu.

Biblioteka Przyszłości - niesamowity projekt!

Wbrew temu, co w dzisiejszym świecie się liczy - szybkość, sukces, rozpoznawalność, nazwisko - powstaje projekt, który ujrzy światło dzienne dopiero w 2114 roku!

 

Norweskiej artystce, Katie Paterson przyszedł do głowy niezwykły pomysł - Biblioteka Przyszłości - miejsce w którym zgromadzone będą niewydane jeszcze dzieła literatury światowej, a ich wydanie zaplanowano dopiero za 100 od złożenia rękopisu. Do tego czasu wszystkie książki pozostaną tajemnicą. Dlaczego? Ano dlatego, że proces wydania książek został... odwrócony! Najpierw sadzimy drzewa, czekamy aż urosną, później je ścinamy i robimy z nich papier, a na samym końcu drukujemy książki.

Zupełnie inaczej niż ma się to do tej pory i zamiast niszczyć już rosnące drzewa, sadzimy nowe, czekamy aż urosną i dopiero wtedy je wykorzystujemy.

Swoje rękopisy w lesie Nordmarka w północnej części Oslo osobiście już złożyli: Margaret Atwood, David Mitchell, Sjón i Elif Şafak, Karl Ove Knausgård, Ocean Vuong, Han Kang.

Niby wszystko fajnie, dbamy o zasoby naturalne, pozwalamy na pojawienie się książki autora dopiero wtedy, kiedy on już nie będzie żył i nie będie się przejmował krytyką :P Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy książka odniesie sukces i ludzie będą oczekiwać dalszego ciągu, kolejnych części? Knausgård i jego Moja walka raczej w tym cyklu wydawniczym nie miałaby żadnych szans, a o dodrukach i ewentualnych kornikach niszczących drzewa to już nie wspomnę.

Ciekawy i oryginalny projekt, jednak lepiej w najbliższy weekend zabrać sobie do poduchy książkę wydrukowaną po staremu, a na miejsce wyciętych drzew posadzić nowe. Do tego jeszcze mamy czytniki, które nie potrzebują papieru, i chyba to jest najlepsze rozwiązanie.

Niemniej gratulacje za oryginalny pomysł :)

 

 

 

 

Na koniec możecie jeszcze zajrzeć na stronę projektu.

https://www.futurelibrary.no/

Komentuj

Józef Michałek

Założyciel Radia Istebna.

kontakt: 515 533 522

Zaloguj się, by skomentować