Kalendarium

Moby Dick albo wieloryb

październik 18, 2021
18 października 1851 r. w Londynie ukazała się powieść amerykańskiego pisarza Hermana Melville’a zatytułowana "Moby Dick or the Whale" ("Moby Dick albo wieloryb").
Kalejdoskop

Agnieszka Osiecka

październik 10, 2021
Zapraszam na wieczorne spotkanie z muzyką do słów Agnieszki Osieckiej. Spotykamy się w poniedziałek od godziny 20:30 na antenie Radia Istebna Obecność obowiązkowa :)
Informator

Galeria Kukuczka - reaktywacja

październik 09, 2021
Ponad rok temu wydawało się, że to już koniec, a tymczasem... Galeria Kukuczka znowu zaprasza w swoje przestrzenie. Szkoda tylko, że teraz trzeba jechać do Ustronia, zamiast mieć ją u siebie. Więcej o swoich planach opowie jej właściciel - Jan…
Kalendarium

Damski bokser z legitymacją STASI

październik 07, 2021
7 października 1949 r. ogłoszono powstanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). I patrzcie, jaki dziwny zbieg dat! Bo tego samego dnia, tyle że zaledwie trzy lata później urodził się... Władimir Władimirowicz Putin! Dawno, dawno temu pracował jako sowiecki szpieg w NRD…
Informator

Pożegnajmy wakacje na balkonie

sierpień 27, 2021
Balkon, własny czy też nie, to przecież idealne miejsce na takie wydarzenie! Bo do czego służy balkon? A do wielu rzeczy.
Kalendarium

Wehikuł czasu

sierpień 24, 2021
Aż trudno uwierzyć! Książka drukowana liczy sobie juz 565 lat.
Poezja

Jarosław Iwaszkiewicz, Urania

lipiec 23, 2021
Uranio, sosno, siostro – tak ciebie nazywam Bo palcem pnia swojego ukazujesz niebo Wiatr co się w twojej czarnej grzywie zrywa Zacicha dołem. Siostro, wzywam ciebie Jak niegdyś wróże w koronach z jemioły Abyś wytrwała w progu mego domu I…
Kalendarium

Szachy - filmowe opowieści

lipiec 20, 2021
20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów! Przy tej okazji spójrzcie na obraz "Gra w szachy" Sofonisby Anguissoli ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.Jak widać, gra w szachy nie była nigdy tylko męską grą wymagającą logiki i umiejętności strategicznych :) Ogladaliście…

Oświęcimskie objawienie.

31 maja 1894 roku w Oświęcimiu, w ósmy dzień oktawy Bożego Ciała miało miejsce objawienie Matki Boskiej. 

W wydanych w roku 2003 księdza doktora Jana Kantego Szymeczko pt "Moje życie i miasta moje Oświęcim i Kraków" czytamy między innymi:

"Nadszedł rok 1894, a w nim ósmy dzień oktawy Bożego Ciała, który wypadał 31 Miałem wówczas skończonych osiem lat życia. Jak zawsze odbywała się w tym dniu uroczysta procesja dokoła rynku głównego prowadzona przez ks. proboszcza Andrzeja Knycza. Podczas błogosławieństwa przy ostatnim ołtarzu stałem z mamą koło apteki Polaszka i patrzyłem w stronę ruin dawnego kościoła Ojców Dominikanów. Nagle zobaczyłem na wewnętrznej ścianie przez trzecie okno łunę światła wyglądającego jak roztopione złoto. Z tego światła wyłoniła się postać Matki Boskiej. Czy to była Matka Boska Wspomożenia Wiernych, czy trzymała Pana Jezusa - nie mogę dziś powiedzieć. Taki bowiem blask od niej bił, że tylko Ją widziałem, jej świetlaną postać i światło Ją otaczające. Stojąc jak wryty wołałem: mamo, patrzcie! Tam stoi Matka Boska na ścianach muru, na którym rośnie drzewko! Ludzie pytali: gdzie, gdzie? Wskazywałem im trzecie okno, ale oni postaci Matki Boskiej nie widzieli. Czy to było złudzenie? Nie - gdyż wiele innych osób z innych miejsc Ją widziało. Jak Łukaszowa i Gworkowa z Dworów, Klaja ślusarz z Oświęcimia. Czy to była fosforyzacja od obrazu malowanego na ścianie? Ale ściana nie była otynkowana, tynk dawno odpadł, wystawały tylko gołe cegły. Nie było tam żadnego obrazu. Światło, w którym ukazała się Matka Boska było ogniem a nie blaskiem. Słońce stało wysoko na niebie i z tej strony muru nie oświetlało. Widzenie trwało dość długo. Miałem je tylko raz, ale bardzo wyraźnie, do dziś dnia mam je przed oczami". Warto nadmienić, że świadectwa osób, które były świadkami tego wydarzenia spisywał ówczesny kleryk salezjański - poźniejszy Prymas Polski August Hlond. 

Oświęcimskie objawienie było impulsem, który skłonił wiernych i posługujących w mieście księży do podjęcia dzieła odbudowania kościoła i przylegającego doń klasztoru.Ruiny wykupiono i w  1898 roku przekazano Księżom Salezjanom, którzy założyli tu pierwszą w Polsce placówkę, i natychmiast zabrali się do odbudowy Koscioła. 19 sierpnia 1900 r. odbyło się pierwsze nabożeństwo w odrestaurowanej części ruin.

Grafika przedstawia obraz Stanisława Łabzy.

 

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować