Informator

Najlepszy zestaw relaksacyjny!

czerwiec 23, 2022
Działa – przetestowałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu :)  
Malarstwo

„Beksiński na Śląsku” Byłem, zobaczyłem, polecam!

czerwiec 21, 2022
Nie to jest ważne, co się ukazuje, lecz to, co jest ukryte… Jeszcze inaczej: ważne jest to, co ukazuje się naszej duszy, a nie to, co widzą nasze oczy i co możemy nazwać. Wydaje mi się, że to pierwsze można…
Malarstwo

Beksiński na Śląsku

czerwiec 16, 2022
Beksiński - jeden z najciekawszych współczesnych artystów, którego obrazy przez jednych podziwiane, uważane za intrygujące, w innych budzą lęk, niepokój, a nawet przerażenie. Jednak nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wszak taka rola sztuki - wzbudzać emocje...
Informator

sklep internetowy JOMIKA

czerwiec 16, 2022
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele! Nowo powstały sklep internetowy JOMIKA cały dochód ze sprzedaży różności przeznaczy na kulturę, edukację i pomoc społeczną. Tak, właśnie taka jest idea. https://jomika.pl/
Informator

Coco Bombay - z biedy do luksusu?

czerwiec 13, 2022
Czy droga Coco Chanel, rozpoczynająca się od nauki szycia w sierocińcu siostr zakonnych, po kreatorkę mody i finansową niezależność jest do powtorzenia?Nie wiadomo.
Informator

Niedzielny przedświt

czerwiec 12, 2022
Jak jak kocham takie chwile: śpię przy otwartym oknie, orzeźwiające powietrze oplata mnie delikatną powłoką i sprawia, że ulatuję gdzieś w magiczne światy. Synapsy cichutko tykają na niskich częstotliwościach i... słyszę piękny ptasi śpiew. Otwieram powoli jedno, potem drugie oko,…
Informator

Czym jest wolność?

czerwiec 10, 2022
„Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka” – powiedział Alexis de Tocqueville (1805-1859) – francuski myśliciel polityczny, socjolog i polityk.
Informator

Byle dowalić, czyli… niedoceniona umiejętność czytania

czerwiec 06, 2022
Od wielu miesięcy zastanawiam się, co się z nami stało.
Rzeźba

Żywe mozaiki kafelkowe

czerwiec 02, 2022
Pochodzący z Lyonu Ememem, znany również jako „chirurg brukarski”, przemierza ulice europejskich miast w poszukiwaniu połamanych ulic i chodników.

Oświęcimskie objawienie.

31 maja 1894 roku w Oświęcimiu, w ósmy dzień oktawy Bożego Ciała miało miejsce objawienie Matki Boskiej. 

W wydanych w roku 2003 księdza doktora Jana Kantego Szymeczko pt "Moje życie i miasta moje Oświęcim i Kraków" czytamy między innymi:

"Nadszedł rok 1894, a w nim ósmy dzień oktawy Bożego Ciała, który wypadał 31 Miałem wówczas skończonych osiem lat życia. Jak zawsze odbywała się w tym dniu uroczysta procesja dokoła rynku głównego prowadzona przez ks. proboszcza Andrzeja Knycza. Podczas błogosławieństwa przy ostatnim ołtarzu stałem z mamą koło apteki Polaszka i patrzyłem w stronę ruin dawnego kościoła Ojców Dominikanów. Nagle zobaczyłem na wewnętrznej ścianie przez trzecie okno łunę światła wyglądającego jak roztopione złoto. Z tego światła wyłoniła się postać Matki Boskiej. Czy to była Matka Boska Wspomożenia Wiernych, czy trzymała Pana Jezusa - nie mogę dziś powiedzieć. Taki bowiem blask od niej bił, że tylko Ją widziałem, jej świetlaną postać i światło Ją otaczające. Stojąc jak wryty wołałem: mamo, patrzcie! Tam stoi Matka Boska na ścianach muru, na którym rośnie drzewko! Ludzie pytali: gdzie, gdzie? Wskazywałem im trzecie okno, ale oni postaci Matki Boskiej nie widzieli. Czy to było złudzenie? Nie - gdyż wiele innych osób z innych miejsc Ją widziało. Jak Łukaszowa i Gworkowa z Dworów, Klaja ślusarz z Oświęcimia. Czy to była fosforyzacja od obrazu malowanego na ścianie? Ale ściana nie była otynkowana, tynk dawno odpadł, wystawały tylko gołe cegły. Nie było tam żadnego obrazu. Światło, w którym ukazała się Matka Boska było ogniem a nie blaskiem. Słońce stało wysoko na niebie i z tej strony muru nie oświetlało. Widzenie trwało dość długo. Miałem je tylko raz, ale bardzo wyraźnie, do dziś dnia mam je przed oczami". Warto nadmienić, że świadectwa osób, które były świadkami tego wydarzenia spisywał ówczesny kleryk salezjański - poźniejszy Prymas Polski August Hlond. 

Oświęcimskie objawienie było impulsem, który skłonił wiernych i posługujących w mieście księży do podjęcia dzieła odbudowania kościoła i przylegającego doń klasztoru.Ruiny wykupiono i w  1898 roku przekazano Księżom Salezjanom, którzy założyli tu pierwszą w Polsce placówkę, i natychmiast zabrali się do odbudowy Koscioła. 19 sierpnia 1900 r. odbyło się pierwsze nabożeństwo w odrestaurowanej części ruin.

Grafika przedstawia obraz Stanisława Łabzy.