Informator

Boże Ciało - Istebna 2019

czerwiec 20, 2019
Zapraszamy do obejrzenia kilkunastominutowej relacji z procesji Bożego Ciała w Istebnej.
Wydarzenia

Boże Ciało

czerwiec 19, 2019
Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie znana jako Boże Ciało, to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu w Kościele katolickim. W Polsce jest to od dawna dzień świąteczny, wolny od pracy.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 18 czerwca

czerwiec 18, 2019
Zdarzyło się...
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 14 czerwca

czerwiec 14, 2019
Zdarzyło się...
Informator

Jeszcze nie w Polsce: EMILY DICKINSON

czerwiec 14, 2019
Najsłynniejsza poetka Ameryki nie przestaje niepokoić kolejnych pokoleń biografów i badaczy. Czy była epileptyczką? Kim był jej tajemniczy Mistrz? I o co chodzi w jej wierszach?
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 13 czerwca

czerwiec 13, 2019
Zdarzyło się...

Zofia Nasierowska 24.04.1938—3.10.2011

"Foto: Zofia Nasierowska" - ten podpis był w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych synonimem magii fotografii.

          Królowa portretu, która od lat 50. uwieczniła najważniejszych twórców ze świata teatru, filmu, sztuki - był taki czas, że każda gwiazda chciała mieć portret jej autorstwa.
Przygodę z fotografią rozpoczęła już jako ośmioletnia dziewczynka, a w wieku 11 lat wzięła udział w pierwszej wystawie fotograficznej. Fotografią zaraził ją ojciec, Eugeniusz Nasierowski, który również był fotografem, a zarazem pierwszym nauczycielem młodej artystki.
Później były studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie studiowała między innymi wraz z Agnieszką Osiecką, Romanem Polańskim i Jerzym Skolimowskim.
          Swój sukces zawdzięczała wypracowanej przez siebie estetyce fotografii portretowej, mistrzowsko operując oświetleniem modela.
Wśród portretów Nasierowskiej odnajdziemy  take postacie, jak: Beata Tyszkiewicz, Krystyna Janda, Jerzy Kawalerowicz, Anna German, Roman Polański, Tadeusz Konwicki, Anna Jantar, Piotr Fronczewski, Gustaw Holoubek, Irena Jarocka czy Irena Santor.....
Ciekawe było jej porównanie fotografowania do....gotowania!
"Obowiązują te same zasady: proporcje, kompozycja, smak. I ten najważniejszy moment tworzenia, który zależy od osobowości".
          Prywatnie Zofia Nasierowska była żoną reżysera Janusza Majewskiego. Wspólnie napisali między innymi scenariusz serialu "Siedlisko".
Choroba oczu zmusiła ją do zaprzestania pracy zawodowej i po trzydziestu pięciu latach zupełnie przestała fotografować.
Zmarła 3 października 2011 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Komentuj

Zaloguj się, by skomentować

Partnerzy Radia Istebna

LOGO GALERII KUKUCZKA logo istebna.jpg  polineo1