Słuchaj nas: Winamp   Logo20WMP   reaplayer   

Pogadamy?
Kalendarium

Dziś 75. rocznica urodzin Catherine Deneuve.

październik 22, 2018
Pierwsza dama francuskiego kina przyszła na świat 22 października 1943 roku w Paryżu.
Recenzje

"Cztery płatki śniegu"- Joanna Szarańska

październik 22, 2018
Uroczyście oświadczam, że sezon na książki z motywem świąt jest już otwarty! 
Poezja

Leopold Staff - Nadzieja

październik 18, 2018
Zapragnąłem wyczytać w zodiaku Swoje losy i dolę żywota, Alem nigdy nie otrzymał znaku, Czy się spełni dni moich tęsknota. Zapragnąłem wyczytać w zodiaku Swoje losy i dolę żywota, Alem nigdy nie otrzymał znaku, Czy się spełni dni moich tęsknota.
Recenzje

Arthur Miller.

październik 17, 2018
17 października 1915 w Nowym Jorku urodził się Arthur Miller, amerykański pisarz, autor dramatów "Śmierć komiwojażera" i "Czarownice z Salem".
Poezja

Karol Wojtyła - Wybrzeża pełne ciszy

październik 17, 2018
Dalekie wybrzeża ciszy zaczynają się tuż za progiemNie przefruniesz tamtędy jak ptak.Musisz stanąć i patrzeć coraz głębiej i głębiej,aż nie zdołasz już odchylić duszy od dna.
Kalendarium

40 lat MONARU

październik 16, 2018
Wczoraj przypadała 40. rocznica założenia przez Marka Kotańskiego ośrodka dla uzależnionych w Głoskowie.

 

  pozdrowienia sluchaczy moje   zamow utwor moje
 
program radiowy moje    wejdz na czat moje 
   

Zofia Nasierowska 24.04.1938—3.10.2011

03 Paź 2018
166 razy

"Foto: Zofia Nasierowska" - ten podpis był w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych synonimem magii fotografii.

          Królowa portretu, która od lat 50. uwieczniła najważniejszych twórców ze świata teatru, filmu, sztuki - był taki czas, że każda gwiazda chciała mieć portret jej autorstwa.
Przygodę z fotografią rozpoczęła już jako ośmioletnia dziewczynka, a w wieku 11 lat wzięła udział w pierwszej wystawie fotograficznej. Fotografią zaraził ją ojciec, Eugeniusz Nasierowski, który również był fotografem, a zarazem pierwszym nauczycielem młodej artystki.
Później były studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie studiowała między innymi wraz z Agnieszką Osiecką, Romanem Polańskim i Jerzym Skolimowskim.
          Swój sukces zawdzięczała wypracowanej przez siebie estetyce fotografii portretowej, mistrzowsko operując oświetleniem modela.
Wśród portretów Nasierowskiej odnajdziemy  take postacie, jak: Beata Tyszkiewicz, Krystyna Janda, Jerzy Kawalerowicz, Anna German, Roman Polański, Tadeusz Konwicki, Anna Jantar, Piotr Fronczewski, Gustaw Holoubek, Irena Jarocka czy Irena Santor.....
Ciekawe było jej porównanie fotografowania do....gotowania!
"Obowiązują te same zasady: proporcje, kompozycja, smak. I ten najważniejszy moment tworzenia, który zależy od osobowości".
          Prywatnie Zofia Nasierowska była żoną reżysera Janusza Majewskiego. Wspólnie napisali między innymi scenariusz serialu "Siedlisko".
Choroba oczu zmusiła ją do zaprzestania pracy zawodowej i po trzydziestu pięciu latach zupełnie przestała fotografować.
Zmarła 3 października 2011 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Komentuj

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Partnerzy Radia Istebna

LOGO GALERII KUKUCZKA logo istebna.jpg  polineo1