Pogadamy?
Informator

Odcisk palca szejka inspiracją dla wieżowca

luty 23, 2019
Burj Jumeira – kolejny superwieżowiec już wkrótce pojawi się w Dubaju.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 22 luty

luty 22, 2019
Wydarzyło się dzisiaj...
Poezja

Czesław Miłosz "Moja wierna mowo"

luty 21, 2019
Moja wierna mowo,służyłem tobie.Co noc stawiałem przed tobą miseczki z kolorami,żebyś miała i brzozę i konika polnego i gilazachowanych w mojej pamięci.
Kalendarium

Kalendarium Radia Istebna - 20 luty

luty 20, 2019
Wydarzyło się dzisiaj...
Receznje

Jan Tomasz Gross "Sąsiedzi"

luty 19, 2019
Prawdą jest, że jedna książka pociąga za sobą drugą, ta kolejną i kolejną. Są jak myszy, wpuścić jedną do domu, lezą już bez opamiętania. Takim sposobem trafiła do mnie ta. Czytając inną, koniecznie musiałam sprawdzić o co tyle szumu.
Informator

XVII ZAWODY FURMANÓW - ISTEBNA 2019

luty 17, 2019
Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z zmagań furmanów na boiski w Istebnej.

Zofia Nasierowska 24.04.1938—3.10.2011

"Foto: Zofia Nasierowska" - ten podpis był w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych synonimem magii fotografii.

          Królowa portretu, która od lat 50. uwieczniła najważniejszych twórców ze świata teatru, filmu, sztuki - był taki czas, że każda gwiazda chciała mieć portret jej autorstwa.
Przygodę z fotografią rozpoczęła już jako ośmioletnia dziewczynka, a w wieku 11 lat wzięła udział w pierwszej wystawie fotograficznej. Fotografią zaraził ją ojciec, Eugeniusz Nasierowski, który również był fotografem, a zarazem pierwszym nauczycielem młodej artystki.
Później były studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie studiowała między innymi wraz z Agnieszką Osiecką, Romanem Polańskim i Jerzym Skolimowskim.
          Swój sukces zawdzięczała wypracowanej przez siebie estetyce fotografii portretowej, mistrzowsko operując oświetleniem modela.
Wśród portretów Nasierowskiej odnajdziemy  take postacie, jak: Beata Tyszkiewicz, Krystyna Janda, Jerzy Kawalerowicz, Anna German, Roman Polański, Tadeusz Konwicki, Anna Jantar, Piotr Fronczewski, Gustaw Holoubek, Irena Jarocka czy Irena Santor.....
Ciekawe było jej porównanie fotografowania do....gotowania!
"Obowiązują te same zasady: proporcje, kompozycja, smak. I ten najważniejszy moment tworzenia, który zależy od osobowości".
          Prywatnie Zofia Nasierowska była żoną reżysera Janusza Majewskiego. Wspólnie napisali między innymi scenariusz serialu "Siedlisko".
Choroba oczu zmusiła ją do zaprzestania pracy zawodowej i po trzydziestu pięciu latach zupełnie przestała fotografować.
Zmarła 3 października 2011 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Komentuj

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Partnerzy Radia Istebna

LOGO GALERII KUKUCZKA logo istebna.jpg  polineo1